Nagrodzone innowacyjne pomysły biznesowe - promocja Północna Hesja przedstawiła zwycięzców

Istnieje wiele instrumentów polityki wspierających innowacyjność MŚP w Hesji, jednym z nich jest promocja konkurencji przedsiębiorstw i startupów Nordhessen. W ramach tej inicjatywy nagradzane są nowe fundacje i przedsiębiorczość, a także promowane i przyznawane specjalne nagrody za innowacje, takie jak nagroda za rozwiązania mobilne. Podwyższenia skali w północnej Hesji są sponsorowane, a tym samym łączą się z nowymi graczami w branży. Jednocześnie są połączeni z kluczowymi interesariuszami w ekosystemie innowacji północnej Hesji.

7 z 42

Wyłoniono zwycięskie firmy w konkursie Promotion Nordhessen.

Przez 20 lat swojego funkcjonowania, konkurs Promotion Nordhessen nie stracił swojej renomy, wręcz przeciwnie, w tym roku, do konkursu zgłosiły się firmy z całych Niemiec. Członkowie jury musieli nagrodzić najlepszych ze wszystkich 42 uczestników, którzy przedstawili wiele świetnych rozwiązań w dziedzinie high-tech oraz inne kreatywne pomysły w różnych obszarach. 

Pierwsze miejsce w kategorii „innowacyjne odkrycie” przypadło firmie z regionu. To firma Joker Tech z Söhrewald, która przenosi fotowoltaikę na wyższy poziom. Dzięki opracowanym przez firmę falownikom o wysokiej częstotliwości, produkcja energii będzie bardziej wydajna i trwała, a instalacje łatwiejsze w montażu. Dyrektor zarządzający Regionalmanagement Nordhessen GmbH - Dr. Astrid Szogs z uznaniem wręczył firmie czek na kwotę 12 tys. euro. Co więcej, firma Joker Tech otrzymała również nagrodę środowiskową w wysokości 2 tys. euro of firmy Sera.

Kolejne miejsce zajęła firma Aigora z Monachium, która opracowuje dane będące podstawą dla systemów sztucznej inteligencji w sektorze ochrony zdrowia. Firma otrzymała 9 tys. euro. Trzecie miejce zajęły firma Zazmo z Kassel oraz SprayPatternator z Griesheim (nagrody w wysokości 3 tys. euro.). Założyciele Zazmo zaprezentowali świetną koncepcję płatności grupowych w obszarze B2B, podczas gdy firma SprayPatternator zaproponowała proces malowania natryskowego, który jest bardziej przyjazny dla środowiska i generuje mniej kosztów. Pozostali nagrodzeni to Flick it i Nambus z Kassel, IMMO 362° z Niedenstein, Elfgabe z Alheim oraz Viermann z Witzenhausen.

Oceniając uczestników, jury brało pod uwagę nie tylko aspekt innowacyjny, lecz również start-upy, które wychodzą naprzeciw codziennym potrzebom klientów. Przykładem jest nagroda w wysokości 3 tys. euro przyznana firmie Nachfüllbar z Kessel w kategorii „Utrzymanie”. Nachfüllbar to sklep, który oferuje sprzedaż towarów bez opakowań - doskonale wpisuje się on w obecny trend zmierzający w kierunku bardziej zrównoważonego, przyjaznego dla środowiska i świadomego procesu robienia zakupów.

W obszarze „Rozwiązania na rzecz mobilności” zwycięzcami zostały firmy z Południowej Hesji, które otrzymały 7 tys. euro za pierwsze miejsce i 3 tys. euro za drugie miejsce. Pierwsze miejsce zajęła firma Compredict, która stworzyła oprogramowanie do wykrywania ewentualnych usterek części w produkcji seryjnej samochodów, drugie miejsce przypadło firmie Convercycle z Frankfurtu produkującej składane rowery. Pozostali finaliści w tej kategorii to firmy z Monachium: Majot, TerraLoupe i ChargeX oraz firma Qounts GmbH z Göttingen.   

Zdaniem Michael’a Schapiro, reprezentującego Regionalmanagement Nordhessen GmbH, „20 edycja konkursu była pełna świetnych pomysłów i realizacji na bardzo wysokim poziomie technologicznym. Zarówno my, jak i sponsorzy, którzy mocno angażują się w to przedsięwzięcie, uważamy, że warto kontynuować te inicjatywę w kolejnych latach. Dzięki Promotion Nordhessen mamy cenny wkład w rozwój gospodarczy całego regionu”.


Promotion Nordhessen

Ogólnokrajowy konkurs Promotion Nordhessen został zorganizowany po raz pierwszy w 1999 r. w celu nagrodzenia innowacyjnych pomysłów biznesowych, wsparcia rozwijających się przedsiębiorców we wdrażaniu swoich pomysłów oraz wzmocnieniu pozycji Północnej Hesji jako dobrej lokalizacji dla biznesu. Pierwotnie organizatorem konkursu był Volkswagen AG oraz Kraj Związkowy Hesja, obecnie instytucją odpowiedzialną za konkurs jest Regionalmanagement Nordhessen GmbH. Wsparcia konkursowi Promotion Nordhessen udzielają również między innymi: Städtische Werke, Kasseler Sparkasse, EAM, Volkswagen AG, Science Park GmbH, FiDT, Hübner, Wikus, Sera. Ponadto około 100 trenerów-wolontariuszy udziela darmowego doradztwa w ramach przedsięwzięcia. Co roku, w ramach konkursu organizowanych jest również ponad 25 seminariów, warsztatów oraz wydarzeń szkoleniowych.

Dzięki tej inicjatywie, w całym kraju powstało już 520 firm, z których ponad 300 ma swoją siedzibę w Północnej Hesji. W firmach tych stworzono również ponad 2 280 miejsc pracy. W okresie funkcjonowania konkursu wsparcia udzielono w sumie ok. 3800 perspektywicznym firmom ( w ostatniej edycji 147 podmiotów uzyskało wsparcie).

Więcej informacji na stronie: www.promotion-nordhesse.de, Facebook oraz LinkedIn